Karta zbliżeniowa – które karty mają opcję płatności zbliżeniowych?

karta-zblizeniowa

Karty zbliżeniowe zaczęły być oferowane w Polsce już kilkanaście lat temu. Główną zaletą ich stosowania jest wygodna i natychmiastowa płatność bez zbędnych wymagań. Jak działają karty zbliżeniowe, jak rozpoznać, która ma opcję płatności zbliżeniowej i jak rozwiązać najczęściej pojawiające się problemy z kartą?

Jak działa karta zbliżeniowa?

Płatności zbliżeniowe określa się także bezstykowymi. Chociaż w praktyce w zdecydowanej większości przykłada się kartę bezpośrednio do terminala płatniczego, to sama płatność może mieć miejsce także przy zbliżeniu karty na odległość ok. 5 – 10 centymetrów.

Działanie karty zbliżeniowej polega na bezprzewodowym przekazie informacji przy użyciu indukcji elektromagnetycznej. W terminalach płatniczych, obsługujących płatności zbliżeniowe, zainstalowane są specjalne cewki elektromagnetyczne. Podobne układy zamontowane są w karcie. Przy uruchomieniu płatności zbliżeniowej w terminalu i przyłożeniu karty bezstykowej następuje przekaz sygnału przez cewki obydwu urządzeń. Najpopularniejszym standardem, w obrębie którego działają karty zbliżeniowe, jest ISO/IEC 14443. Powiązanym standardem jest norma ISO/IEC 15693.

Płatności kartą zbliżeniową są najszybsze ze wszystkich opcji

W porównaniu do dwóch innych elementarnych sposobów płatności – paskiem magnetycznym lub chipem – transakcje zbliżeniowe charakteryzują się najwyższym stopniem wygody. Odbywają się natychmiastowo. Cały proces jest znacznie szybszy nie tylko ze względu na brak konieczności wkładania karty do terminala lub przeciągania paskiem magnetycznym. Sama analiza danych i procedowanie odbywa się w szybszym tempie. Pewnym spowolnieniem będzie konieczność wpisania kodu PIN, która stała się obowiązkowa od pewnej kwoty wraz z nową dyrektywą unijną, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa płatności. Dotyczy to jednak wszystkich sposobów płacenia kartą, nie tylko opcji zbliżeniowej.

Jak rozpoznać, które karty mają możliwość płatności zbliżeniowych?

Pod względem wizualnym karta z opcją płatności zbliżeniowych niewiele różni się od „plastiku”, który takiej możliwości nie oferuje. Główną różnicą jest charakterystyczny znaczek niewielkich rozmiarów, który można zobaczyć na odwrocie karty, mniej więcej na wysokości chipu.

Wybierając nową kartą płatniczą w banku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma funkcję płacenia bezstykowego. Pomimo tego, że przedstawiana technologia bynajmniej nie należy do najnowszych, niektóre karty oferowane przez banki mogą nie mieć wbudowanej funkcji płatności zbliżeniowych.

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Płacenie kartą zbliżeniową jest wyjątkowo proste. Jedyne, co należy uczynić, to zbliżyć kartę do terminala płatniczego. Połączenie elektromagnetyczne między cewkami zainstalowanymi w obydwu urządzeniach powinno zostać nawiązane natychmiastowo.

Nie tylko karta zbliżeniowa – płatności telefonem

Współcześnie za zakupy w sklepie można zapłacić nie tylko kartą, ale także telefonem komórkowym. Korzystać można z różnych udogodnień, np. karty połączonej z rachunkiem obsługiwanym mobilnie lub aplikacji BLIK. W każdym wariancie, aby urządzenie mogło nawiązać kontakt z terminalem, niezbędne jest włączenie odpowiedniej funkcji. Jest nią NFC, czyli Near Field Communication. Umożliwia ona płacenie telefonem w formie bezdotykowej i bezprzewodowej. Zazwyczaj można ją uruchomić w podręcznym menu, dostępnym bez wchodzenia w ustawienia zaawansowane smartfona.

Karta zbliżeniowa przestała działać – rozwiązanie, możliwe przyczyny

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której karta zbliżeniowa nie będzie prawidłowo działać. Jeżeli stwierdzi się, że karta zbliżeniowa nie działa, to powody być dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze, mogły zaistnieć kłopoty charakterystyczne dla płatności kartą w ogóle. Aby sprawdzić, czy problem z kartą tego dotyczy, należy spróbować zapłacić nią przy użyciu chipu lub paska magnetycznego. Jeśli wciąż karta nie działa, to możliwe, że została uszkodzona, zablokowana przez bank lub upłynął jej termin ważności.

Po drugie, do klasycznych problemów związanych tylko z samą funkcją zbliżeniową należy używanie jej po raz pierwszy. Zanim dokona się płatności zbliżeniowej, należy skorzystać z „plastiku” w klasyczny sposób. Możliwe także, że limit dla płatności bezdotykowych został przekroczony. Na kłopoty z działaniem karty mogą także narzekać posiadacze produktów wystawionych w Stanach Zjednoczonych. Karty wydawane w USA nie posiadają opcji płatności zbliżeniowych!