Płatność kartą w internecie – na czym polega?

platnosc-karta-w-internecie

Dokonywanie płatności przez internet jest proste i wygodne. Robienie zakupów online zmniejsza potrzebny czas w porównaniu do zakupów stacjonarnych i umożliwia wybieranie spośród znaczniej więcej rodzajów produktów. Na co zwrócić uwagę przy płaceniu kartą przez internet? Czy jest to bezpieczne i czy warto robić zakupy online za pomocą kart kredytowych?

Płatność kartą online – co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej produktów można kupić przez internet. Z pewnością tendencja ta będzie rosła. W rezultacie jeszcze więcej różnych sklepów stacjonarnych przeniesie się do sieci. Z czasem rośnie także gama dostępnych produktów elektronicznych. Aby za nie zapłacić, wystarczy mieć kartę płatniczą lub kredytową. Chociaż najwięcej kart obsługiwanych jest przez banki, to nawet posiadanie rachunku osobistego obecnie nie jest już konieczne, aby robić zakupy w internecie. Można zdecydować się na wyrobienie karty bez konta od któregoś z dostawców takich produktów lub zakup wirtualnej karty płatniczej.

Płatność kartą online jest bardzo wygodna i co najważniejsze – błyskawiczna. Prawie wszyscy sprzedawcy produktów i usług internetowych akceptują taką formę płatności. Zakupy można robić przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, siedząc komforowo przed komputerem, tabletem lub przy telefonie!

Karta płatnicza i jej zabezpieczenia – numer karty, kod CVV, CVC

Każda karta płatnicza, podobnie jak karta kredytowa a nawet wirtualna, ma szesnastocyfrowy numer, widoczny na przedzie. Również z tej strony znajdują się informacje o właścicielu karty (imię i nazwisko), a także termin ważności karty (ang. expiration date). Dotychczas okres ten wynosił pięć lat, niedawno jednak został skrócony do trzech lat.

Rewers karty płatniczej pokazuje kolejną istotną informację, niezbędną do dokonywania płatności kartą przez internet. Chodzi o kod CVV lub CVC, który jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem karty. Nie bez powodu zazwyczaj ten trzycyfrowy kod jest delikatnie wyżłobiony w karcie tak, aby nie rzucał się w oczy i był nieco trudniejszy do odczytu. To bardzo poufna informacja, której nie należy nikomu zdradzać (kodu nie można też zmienić, dlatego jeżeli ktoś wszedł w jego posiadanie, należy zastrzec kartę i wyrobić nową). Oznaczenie CVV/CVC karty płatniczej wykorzystywane jest w płatnościach kartą online. Dzięki temu możliwe jest sprawne przejście procesu weryfikacji autentyczności podawanej karty. Co ciekawe, nie wszystkie „plastiki” posiadają kod zabezpieczeń. Karty takie, jak MasterCard Cirrus Maestro lub niektóre odmiany VISA Electron nie mają kodów. Dotyczy to najczęściej produktów wydawanych w Stanach Zjednoczonych. Takie karty nie są bowiem przeznaczone do dokonywania zakupów przez internet.

Płatność kartą kredytową przez internet – krok po kroku

Proces płatności kartą płatniczą i kartą kredytową przez internet jest w każdym przypadku tak samo prosty. Po wybraniu zakupów należy przejść do działu płatności. Wówczas trzeba wskazać preferowaną metodę – kartę płatniczą. Nie ma znaczenia, czy pragnie się uregulować rachunek za pomocą karty płatniczej, debetowej czy karty kredytowej. Po wybraniu metody płatności przechodzi się do okienka, w którym należy podać dane karty. W tym momencie trzeba wpisać:

  • dane właściciela,
  • numer karty kredytowej,
  • data ważności,
  • kod zabezpieczający.

Po uzupełnieniu informacji dane są przetwarzane, trafiają wpierw do agenta rozliczeniowego, następnie do sieci dostawcy karty – Visanet (VISA) lub Banknet (MasterCard). Następnie w ekspresowym tempie następuje weryfikacja środków na karcie. Jeżeli posiada się wystarczającą liczbę pieniędzy, płatność następuje automatycznie. Sklep poinformuje użytkownika o pozytywnym dokonaniu płatności kartą!

Płatność kartą kredytową a zwykłą kartą płatniczą przez internet – jakie są różnice?

Pod względem samej mechaniki robienie zakupów kartą kredytową przez internet niczym nie różni się od dokonywania płatności kartą płatniczą. Jedyne, o czym należy pamiętać, to pochodzenie środków – płaci się pożyczonymi pieniędzmi, przyznanymi przez bank w ramach limitu karty kredytowej.

Jeżeli jednak przestrzega się występującego w cyklu rozliczeniowym okresu bezodsetkowego, można w praktyce robić zakupy kartą kredytową za darmo, bez naliczanych odsetek. Trzeba jednak spłacić całe zobowiązanie powstałe na karcie kredytowej przed rozpoczęciem się okresu odsetkowego. Ten ostatni najczęściej zaczyna się na około 50 dni po starcie nowego cyklu rozliczeniowego.