Co to jest przelew SEPA? Czas realizacji i koszty

co-to-jest-przelew-sepa

SEPA to jeden z rodzajów przelewów zagranicznych lub krajowych. Aby płatność mogła zostać zaklasyfikowana jako przelew SEPA, muszą zostać spełnione konkretne kryteria. Na czym polegają przelewy SEPA i w jaki sposób działają?

Czym jest przelew SEPA? Charakterystyka

Przelew SEPA to jeden z popularniejszych rodzajów przelewów. Sam skrót „SEPA” oznacza Single Euro Payment Area, czyli Strefę Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Przelewy SEPA obowiązują w państwach członkowskich powyższej Strefy. Dla wszystkich ich użytkowników istnieją identyczne zasady wykonywania płatności oraz kryteria, które ustanawiają, kiedy można zaklasyfikować płatność jako przelew SEPA.

Bardzo często mylnie utożsamia się przelewy SEPA z Unią Europejską, strefą Schengen lub strefą euro w UE. Tymczasem przelewy SEPA realizowane są w obrębie i poprzez użytkowników Strefy SEPA. Jakie kraje się do niej zaliczają?

Do Strefy SEPA wchodzi wszystkie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (Brexit) państwo to również pozostanie w tej Strefie. Oprócz tego jednak przynależą także kraje, które nie są w UE. Są to: Lichtenstein, Monako, Islandia, Szwajcaria, Norwegia oraz San Marino. 

Co oznacza przelew SEPA w praktyce? Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Nie każda płatność może być klasyfikowana jako przelew SEPA. Z drugiej strony warto też pamiętać, że na co dzień raczej nie potrzeba wykonywać tego rodzaju przelewów. Najpopularniejszym rodzajem płatności bankowych online są przelewy Elixir. Co jednak trzeba spełnić, aby płatność mogła być uznana jako przelew SEPA?

Przede wszystkim przelew SEPA musi być zrealizowany w walucie euro. Ten wymóg bezpośrednio wpływa na to, że – jak wspomnieliśmy – obszar przelewów SEPA mylnie jest identyfikowany z obszarem strefy euro lub po prostu z Unią Europejską. W skład państw członkowskich Strefy SEPA wchodzą kraje, które mają inne waluty, niż euro. W Norwegii obowiązują korony norweskie, w Islandii korony islandzkie i ostatecznie w Polsce – polski złoty (PLN). 

Drugim kryterium jest odbiorca przelewu SEPA – musi to być rachunek należący do któregoś z państw członkowskich Strefy SEPA. Kolejne kryterium to posiadanie prawidłowego numeru rachunku w formie IBAN. Co więcej, konieczne jest wybranie z poziomu okna realizowania przelewu trybu kosztów dzielonych SHA. Ta opcja oznacza, że koszt wykonania przelewu jest po równo dzielony pomiędzy nadawcą płatności a jej odbiorcą. Ostatni wymóg dotyczy trybu płatności. Przelewy SEPA są przelewami tradycyjnymi, a nie ekspresowymi.

Przelewy SEPA – czas realizacji i koszty

Przelewy SEPA są historycznie jednymi z najstarszych rodzajów przelewów. Zlecenie przelewu SEPA zakłada brak możliwości nadania trybu ekspresowego. Czas realizacji przelewu SEPA wynosi D+1 co oznacza, że odbiorca zlecenia może spodziewać się dostarczenia środków na swoje konto bankowe najpóźniej w dniu następującym po zleceniu przelewu przez nadawcę.

Koszt przelewu SEPA jest nie wyższy, niż 10 złotych. Jak powiedzieliśmy wcześniej, zlecenia realizowane są wyłącznie w trybie płatności współdzielonych SHA. To rozwiązanie pozwala na większą oszczędność nadawcy. Jednocześnie też niektóre banki oferują możliwość wykonania darmowych przelewów SEPA lub kilku darmowych przelewów w miesiącu po spełnieniu określonych warunków. Wymagania te najczęściej dotyczą takich aspektów, jak wysokość kapitału ulokowana na koncie bankowym, liczba wykonywanych w miesiącu płatności zbliżeniowych kartą lub wykonywania innego rodzaju przelewów.

Kiedy warto wybrać przelew SEPA? Czy SEPA to przelew zagraniczny?

Powszechnie pokutuje przekonanie, jakoby przelewy SEPA były przelewami zagranicznymi. Trudno się temu dziwić – najczęściej bowiem używa się ich właśnie w celu przesłania środków do kontrahenta zagranicznego. Przelewy SEPA pod względem definicji nie są jednak przelewami zagranicznymi – równie dobrze można je zrealizować na dowolne konto polskie. Jest tylko jeden warunek – przelew SEPA musi być walucie euro.

Czy warto wykonywać przelewy SEPA, a nie Elixir lub Swift? To zależy. Jeżeli pragnie się wykonać przelew do innej osoby w Polsce, lepiej bazować na sprawdzonych i w tym zakresie najtańszych zleceniach Elixir. Jeżeli jednak trzeba wysłać środki do innej osoby, która posiada rachunek w którymś z państw członkowskich Strefy SEPA, to warto zdecydować się na tę opcję. Przemawia za tym opłacalność – przelewy te są bardzo tanie w porównaniu do innego przelewów wychodzących zagranicznych.