BLIK – Co to jest? Jak płacić?

blik-co-to-jest

Dla wielu osób płacenie gotówką w sklepach to przeżytek. Może się jednak okazać, że płatności za pomocą klasycznej karty płatniczej niedługo również staną się niemodne. Jedną z propozycji sprawiających, że zakupy są wygodne, ekspresowe i nowoczesne, jest aplikacja BLIK! 

BLIK – aplikacja do płatności mobilnych

Według danych w 2018 roku za pomocą aplikacji BLIK dokonano ponad 91 milionów osobnych transakcji, których łączna wartość wyniosła ponad 12 miliardów złotych. Rok po roku usługa staje się coraz popularniejsza i zdobywa nowych użytkowników. Wraz z tym statystyki transakcji rosną w oczach. Ale czym właściwie jest aplikacja BLIK?

Najprościej rzecz ujmując, BLIK jest systemem płatności mobilnych. To darmowe do pobrania oprogramowanie, które instalowane jest na smartfonach. System został utworzony w 2015 roku przez firmę Polski Standard Płatności, współtworzoną przez sześć dużych banków komercyjnych z Polski. Zadaniem systemu miała być maksymalizacja wygody robienia zakupów poprzez minimalizację czasu wymagane do realizacji transakcji. BLIK działa nieprzerwanie od czasu powstania, jest coraz bardziej popularny i można wprost powiedzieć, że „bije na głowę” wiele innych tego typu rozwiązań.

Praktyczny i szybki BLIK do płatności przez internet i stacjonarnych

Podstawowym zadaniem aplikacji BLIK jest umożliwienie dokonywania płatności w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Za pomocą BLIK-a możliwe staje się wypłacenie i wpłacenie gotówki w bankomatach. Aplikacja stwarza sposobność do generowania czeków elektronicznych, jak i wykonywania przelewów.

Zamawiając jedzenie do domu lub kupując jakiś produkt przez internet, nie trzeba logować na swoje konto bankowe i dokonywać tradycyjnego transferu. Równie dobrze można skorzystać z BLIK-a. Metoda ta charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest po prostu zauważalnie szybsza.

Jak działa BLIK w praktyce?

Pierwszym krokiem, aby móc korzystać z BLIK-a, jest ściągnięcie tej aplikacji przez internet na swój telefon. Na instalacji i otwarciu wystarczy nacisnąć charakterystyczną ikonkę, która generuje specjalny kod. Ten kod należy wprowadzić na terminalu, w bankomacie lub w trakcie dokonywania transakcji online.

Robienie zakupów przez internet z BLIK-iem może być jeszcze szybsze, gdy korzysta się z innowacyjnej funkcji one click. Sprawia ona, że dalsze transakcje nie będą wymagały za każdym razem generowania kodu. Sposób obsługi aplikacji jest bardzo prosty, a interfejs intuicyjne.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednym z najważniejszych aspektów każdego narzędzia płatniczego, czyli bezpieczeństwo. Pod tym względem można docenić producenta oprogramowania, który zadbał, aby płatności zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń. Na wyróżnienie zasługuje wiele metod – kod PIN (obowiązkowy przy kwotach powyżej 50 złotych), hasło czy odcisk palca. Wygenerowany kod – jeśli nie korzysta się z opcji „jednego kliknięcia” – pozostaje aktywny przez maksymalnie 2 minuty, więc prawdopodobieństwa zdarzenia, w trakcie któregoś ktoś zyskuje dostęp do kodu i go używa, jest raczej bardzo nikłe. Ważną kwestią jest sposób działania aplikacji. BLIK jest usługą, która nie przechowuje żadnych danych użytkowników. Dzięki temu używanie jej na co dzień jest bezpieczniejsze.

Kto może płacić poprzez aplikację BLIK?

Truizmem jest stwierdzenie, że BLIK przeznaczony jest tylko dla posiadaczy telefonów. Dzisiaj jednak w smartfona wyposażony jest właściwie każdy. Aby móc zapłacić BLIK-iem konieczne jest spełnienie trzech warunków:

  1. Telefon z oprogramowaniem Android, iOS lub Microsoft Phone,
  2. Dostęp do internetu,
  3. Posiadanie konta w banku, który współpracuje z BLIK-iem.

Używanie BLIK-a zapewnia obecnie posiadanie konta bankowego w Alior Bank, Banku Millennium, ING Banku, PKO Banku Polskiego i Pekao S.A., Santander Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Banku, Orange Finance, BNP Parivas oraz banku Credit Agricole. Lista ta może się na bieżąco zmieniać.

Najważniejsze zalety płatności za pomocą aplikacji BLIK

Korzystne usługi finansowe to przede wszystkim takie rozwiązania, które pozwalają coś zaoszczędzić. Może to być czas, nasza energia, ale najczęściej są to oczywiście pieniądze. Na tym polu BLIK jawi się jako nie tylko ciekawostka, ale świetne, praktyczne narzędzie.

Używając aplikacji BLIK, nie naraża się na niebezpieczeństwo związane ze zeskanowaniem paska karty płatniczej. Można wypłacić z bankomatu kwotę poniżej 100 złotych bez prowizji (większość banków pobiera drobną opłatę, np. 1,5 zł). Z kolei robiąc zakupy online czasem za płatność BLIK-iem naliczane są dodatkowe rabaty. Jak widać, BLIK może być opłacalny i funkcjonalny zarazem.