Karta kredytowa a debetowa – poznaj różnice między tymi kartami płatniczymi!

Karta kredytowa a debetowa

Dokonywanie płatności za pomocą karty jest dzisiaj udogodnieniem, z którego trudno byłoby nie korzystać. Szacuje się zresztą, że ponad 80% Polaków posiada co najmniej jeden rachunek bankowy. Nie każda karta płatnicza jest jednak taka sama. Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Karta kredytowa a debetowa – dwa rodzaje kart płatniczych

Na pozór właściwie identyczne – pasek magnetyczny i chip, data ważności wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela, a także charakterystyczny, szesnastocyfrowy numer. Na tych fizycznych podobieństwach karty kredytowej i debetowej zbieżności się wcale nie kończą. Za pomocą obydwu kart płatniczych można dokonywać różnego rodzaju transakcji. Możliwe stają się zakupy kartą przez internet, a także płatności bezgotówkowe.

Wbrew pozorom jednak obydwie karty są dwoma, odrębnymi i różniącymi się produktami. Najpopularniejszy rodzaj – karta płatnicza – dołączana jest do rachunku indywidualnego lub np. oszczędnościowego. Umożliwia wykonywanie szeregu czynności. W przypadku kart płatniczych, zwanych także kartami bankomatowymi lub debetowymi, główna zasada korzystania z nich polega na tym, że korzystać można wyłącznie z własnych środków. Innymi słowy – kartą płatniczą można zapłacić za zakupy tylko na taką kwotę, która nie przekracza sumy aktualnie zgromadzonych na koncie pieniędzy. Zgoła inaczej pod tym względem jawi się sposób działania karty kredytowej.

Czym różni się karta debetowa od kredytowej? Okresy bezodsetkowy i odsetkowe kart kredytowych

Karta kredytowa i bankomatowa to nie to samo – ta druga oferuje możliwość posługiwania się pieniędzmi, których de facto się nie posiada. Wysokość kwoty, którą można przeznaczyć na zakupy na kredyt zależy od wysokości przyznanego limitu obciążeniowego. Nie należy mylić tego terminu z linią pożyczkową, która może dotyczyć kredytów odnawialnych nawet na rachunkach indywidualnych, które nie mają wydanej karty kredytowej.

Aby zrozumieć, jaka jest różnica między kartą płatniczą a kredytową, warto zwrócić uwagę na specyficzny sposób działania tego ostatniego produktu. Przede wszystkim istotne stają się dwa terminy: okres odsetkowy i bezodsetkowy. Okres bezodsetkowy w polskich realiach bankowych najczęściej trwa ok. 50 dni. Okres rozliczeniowy karty kredytowej oscyluje wokół 30 dni. Załóżmy, że na początku danego miesiącu rozpoczyna się płacenie za pomocą karty kredytowej. 30 dnia danego miesiąca kończy się okres rozliczeniowy.

To właśnie wówczas zostanie wygenerowany rachunek za korzystanie z karty (najczęściej dostępny poprzez platformę online banku lub aplikację mobilną). Należy pamiętać, że okres bezodsetkowy trwa zwykle 50 dni. Wobec tego w takim momencie użytkownikowi zostało ok. 20 dni na dokonanie spłaty zaciągniętego w miesiącu zadłużenia. Jeżeli nie uczyni tego i okres bezodsetkowy się skończy, to do zadłużenia zaczną być dodawane odsetki.

Powyższy przykład jest jasną odpowiedzią na pytanie, dlaczego za pomocą karty kredytowej można finansować zakupy praktycznie za darmo i bez dodatkowych opłat. Jednocześnie jednak karty kredytowe nie są chętnie przyznawane przez banki, ponieważ wielu osobom brak odpowiedniej dyscypliny lub rozwagi w zakresie korzystania z tych dobrodziejstw, co następnie nierzadko skutkuje nagromadzonymi odsetkami do spłaty. Żeby wyrobić kredytówkę, trzeba spełniać warunki, żeby dostać kredyt. Odpada więc posiadanie wpisów w bazach dłużników.

Kolejne ważne różnice między kartą kredytową a kartą debetową – co wolno, a czego lepiej nie robić?

Współcześnie posiadanie karty kredytowej polecić można właściwie każdemu. Bynajmniej nie po to, by zachęcać do wydawania większej ilości pieniędzy, niż się posiada, ale z przyczyn dotyczących bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się sytuacja, w której np. prędko będzie trzeba udać się do lekarza prywatnie.

Korzystać z karty kredytowej należy jednak z umiarem. Jeśli to możliwe, lepiej ograniczyć wypłacanie pieniędzy z takiej karty – czy za pomocą bankomatu, czy poprzez usługi takie, jak CashBack. W przeciwieństwie do kart debetowych za takie czynności zwykle pobierane są znacznie wyższe prowizje. Zawsze warto pamiętać, by sprawdzić wykaz bieżących opłat w Tabeli Opłat i Prowizji (TOIP).

Wybierając kartę kredytową, również należy zwrócić uwagę na parametry danej oferty. Prawdopodobnie najistotniejszym jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). W tym wypadku zasada mówi, że im mniejsze oprocentowanie, tym lepsza propozycja banku. Znów jednak warto dokładnie zapoznać się z TOIP aby sprawdzić, czy atrakcyjne oprocentowanie nie zostało wprowadzone kosztem wysokich opłat za poszczególne czynności.