Limity wypłat gotówki w bankomatach – ile pieniędzy da się wypłacić?

limit wypłaty gotówki w bankomatach

Bankomaty mają pewne ograniczenie techniczne, jeśli chodzi o możliwość wypłacania gotówki. Nie każda maszyna będzie w stanie wypłacić większe kwoty, a ponadto jest ona dodatkowo determinowana innymi czynnikami, takimi jak limity operatorów bankomatów, banków, a także po prostu brak wystarczającej ilości gotówki w sejfie. Ile więc da się wypłacić bez problemu?

Ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu?

To, ile pieniędzy można jednorazowo wypłacić z bankomatu, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma bank oraz rodzaj konta, jaki się w nim posiada. Przeciętny bank ma w swojej ofercie co najmniej kilka, a przeważnie nawet kilkanaście kont do wyboru. To od parametrów konkretnego konta w dużej mierze zależy to, ile pieniędzy do wypłaty umożliwia bank. W niektórych bankach nie ma jednak podziału na rodzaje kont i wszystkie posiadają takie same limity.

To ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu, można sprawdzić w ustawieniach konta w panelu zarządzania kontem. Przeważnie takie informacje są podane w rubrykach związanych z przypisanymi do konta kartami bankomatowymi, debetowymi i kredytowymi, jako limity jednorazowych wypłat. Oczywiście trzeba też uwzględnić stan konta. Standardowe karty bankomatowe umożliwiają wypłacenie gotówki w takiej ilości, aby stan konta nie spadł poniżej zera, podczas gdy karty debetowe umożliwiają wypłatę większej ilości gotówki, zgodnie z warunkami kredytowymi ustalonymi w umowie z bankiem.

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu w poszczególnym banku?

Widełki, w jakich oscylują limity, są bardzo duże, gdyż wynoszą od 1000 zł do nawet 20 000 zł. Limity są przeważnie narzucane w skali jednej doby, choć ten aspekt również może być zależny od konkretnego banku, a szczegółów trzeba szukać w regulaminach banku. W większości banków istnieje możliwość zmiany limity wypłaty poprzez zalogowanie się do panelu zarządzania kontem i autoryzowaną zmianę ustawień. Nie wszystkie banki jednak umożliwiają taką opcję, więc warto zapoznać się z dokładnymi limitami, gdyż jeśli dojdzie do konieczności wypłaty większej ilości gotówki, może okazać się, że jedyną możliwością, aby to zrobić jednocześnie, jest udanie się do placówki bankowej, w której też nie zawsze znajdują się większe kwoty.

Aktualnym standardem stało się, że jeśli ktoś chce wybrać z banku większa ilość gotówki, musi się wcześniej umówić by bank mógł ją zamówić z centrali. W przeciwnym razie może okazać się, że w kasie banku nie ma więcej niż kilkanaście tysięcy złotych. Taka sytuacja, jest pokłosiem zwiększającej się popularności bankowości internetowej. Na pytanie o to ile jednorazowo można wypłacić z bankomatu odpowiedź nie jest jednak tak jednoznaczna jak określenie limitów narzucanych przez bank, gdyż dochodzą do tego jeszcze kwestie techniczne.

Ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu w jednej chwili?

Nie należy nigdy brać za pewnik tego, jak duże limity teoretycznie określa bank. Dzieje się za sprawą tego, że bankomaty jak maszyny mają swoje techniczne ograniczenia. Pierwszym co ogranicza bankomat, są ograniczenia wielkości podajnika pieniędzy. Przeważnie w podajniku mieści się około czterdziestu banknotów, co daje kwotę równą 4000 zł w nominałach po sto złotych albo 8000 zł w nominałach po dwieście. Nie jest to jednak tak dużym problemem, gdyż jeśli bankomat odmówi wypłacenia pożądanej kwoty, to po prostu można wypłacić tą samą kwotę na raty, na przykład dwa razy po 4000 zł.

Niestety ograniczenie tego, ile pieniędzy można wypłacić z bankomatu, jest także to, ile w bankomacie jest gotówki. Może zdarzyć się tak, że wypłacając większe kwoty, okaże się, że sejf już jest do tego stopnia pusty, że po prostu w bankomacie brakuje pieniędzy. Może okazać się również, że w bankomacie zabraknie dużych nominałów i zostaną jedynie najmniejsze tj. 10 zł i 20 zł, co również uniemożliwi wypłacenie większej kwoty. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jednak udanie się do kilku innych bankomatów, gdyż jeśli limit wypłat na to pozwala, będzie się dało z nich wypłacić oczekiwaną sumę. Warto jednak pamiętać, że niektóre karty mają przypisaną maksymalną dzienną ilość wypłat z bankomatów, co warto wcześniej sprawdzić w regulaminie banku.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu? Minimalne limity wypłat

Poza pytaniem ile można wypłacić z bankomatu, bardzo często pojawia się także pytanie o to, jakie są minimalne limity. Najczęściej jest to kwota dwudziestu złotych, czyli jednego z najmniejszych kapitałów. Bankomaty wypłacają także banknoty dziesięciozłotowe, ale z reguły tak małej kwoty nie da się wypłacić w bankomacie. Warto jednak zwrócić uwagę, że wypłacanie tak niskich kwot bardzo często wiąże się z naliczaniem dodatkowych opłat.

Niekiedy bywa tak, że wypłacając pieniądze z bankomatu należącego do baku, w którym posiada się konto, można wypłacić nawet najniższe, możliwe kwoty bez prowizji, jednak w przypadku korzystania z bankomatów sieciowych, lub maszyn należących do innych banków, trzeba uiścić dodatkową opłatę w wysokości kilku złotych, jeśli kwota wypłaty nie wynosi określonej sumy. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy bank deklaruje, że oferuje wypłaty za darmo. W takich sytuacjach warto wczytać się w regulamin i sprawdzić, czy nie są one darmowe, ale jedynie od pewnej kwoty.

Najmniej ile można wypłacić z bankomatu, jest zawsze szczegółowo opisane tak samo, jak to, ile można wypłacić najwięcej. Przeważnie jest to podawane w tych samych rubrykach regulaminu w formie widełek, wraz z odnośnikami do wszystkich szczegółów, takich jak ewentualne prowizje podczas wypłacania pieniędzy. Warto zauważyć, że niektórzy operatorzy bankomatów pobierają bardzo wysokie opłaty od klientów innych banków, więc warto dokładnie zapoznać się z warunkami transakcji odpowiednio wcześniej.