Numer karty kredytowej – jak można go wykorzystać i do czego służy?

numer karty kredytowej

Karty płatnicze stały się standardowym wyposażeniem każdego konta. Aktualnie można dzięki nim nie tylko dokonywać transakcji bezgotówkowych bezpośrednio, ale także zdalnie za pomocą serwisów transakcyjnych. Wystarczy do tego numer karty kredytowej. Jest to bardzo wygodne, ale także niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo, z którego trzeba zdawać sobie sprawę.

Jak skonstruowana jest karta płatnicza?

Standardowa karta płatnicza, w tym karta kredytowa zbudowana jest z trwałego plastiku, na którym nadrukowane są odpowiednie dane. Dodatkowo posiada ona specjalny chip, który umożliwia jej weryfikację przez terminale służące do obsługiwania płatności bezgotówkowych. Na awersie karty zawsze znajduje się nazwa banku, a pod nim imię i nazwisko właściciela oraz data ważności. Ponadto znajduje się na niej numer karty, który jest specjalnie wytłoczony.

Przykładowy numer karty kredytowej składa się z 16 cyfr. Na rewersie zaś znajduje się pasek magnetyczny, oryginalny hologram, a także miejsce na podpis właściciela. Ponadto znajduje się tutaj istotny dla karty numer CW2/CVC2. Bardzo często pojawia się pytanie o to, czy podawać numer karty kredytowej. Odpowiedź na to jest niejednoznaczna, ale jeśli chodzi o dostęp osób postronnych do numeru karty, to należy się stanowczo takowego wystrzegać, tak samo, jak dostępu do całej karty i innych danych zawartych na karcie. Są to informacje poufne, które trafiając w nieodpowiednie ręce, mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia nieautoryzowanych płatności.

Nigdy nie należy dopuszczać do tego, aby osobista karta kredytowa zniknęła nam z oczu, gdyż za pomocą samego numeru karty kredytowej, a także dostępu do chipu można wykorzystać te dane w nieuczciwy sposób.

Do czego wykorzystuje się karty kredytowe?

Aktualnie standardem jest powszechne używanie kart kredytowych do przeprowadzania płatności bezgotówkowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż można w ten sposób wykorzystać karty do szybkiego realizowania płatności, ale także skorzystać z oferty kredytowej banku. Podstawą do przeprowadzenia płatności jest oczywiście chip i pasek magnetyczny, które od strony technicznej umożliwiają skorzystanie z terminala płatności. Numer karty kredytowej jest jednak również ważny i można go wykorzystać.

Coraz popularniejsze robią się płatności online, które wykonuje się za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych i internetowych serwisów transakcyjnych banków. Są one niezwykle wygodne, jednak niosą za sobą pewne ryzyko. Bardzo wiele serwisów transakcyjnych umożliwia uiszczenie zapłaty za pomocą samego podania numery karty kredytowej. Oczywiście, aby to zrobić, sama płatność musi mieścić się w ramach limitu kredytowego, który przypisany jest do danej karty.

Ten rodzaj płatności wykorzystuje się w s sklepach internetowych, aplikacjach usługowych, płatności za zakupy online, a także na przykład do płatności za rezerwację hotelu na portalach pośredniczących. Nie wiele osób wie, że za pomocą karty kredytowej można także przelać pieniądze na inne konto osobiste, co jest coraz częściej praktykowane.

Jak zrobić przelew na numer karty kredytowej?

Realizacja przelewów na numer karty kredytowej jest różnie traktowana przez różne banki. W niektórych przypadkach będzie ona uznana za płatność gotówkową, a w niektórych za płatność bezgotówkową. Od tego, jak bank postrzega ten rodzaj płatności, zależy to, jak później będą oprocentowane odsetki. O szczegóły trzeba zapytać na infolinii każdego banku lub sprawdzić to w regulaminie. Warto to zrobić, gdyż przelew na numer karty kredytowej nie należy do najtańszych. W przeciwieństwie do większości form robienia przelewów bezgotówkowych ten rodzaj jest obłożony relatywnie wysokimi opłatami, które mogą w niektórych bankach sięgnąć nawet do 8-10% wartości przelewu. Od strony kredytowej, takie zobowiązania są traktowane tak samo, jak inne płatności zrealizowane za pomocą karty i podlegają takim samym warunkom spłaty. W praktyce to oznacza, że można zrobić taki przelew, na jaki pozwala limit karty kredytowej przypisanej do danego konta.

Gdzie jest numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej znajduje się na awersie. Jest on złożony z szesnastu unikalnych cyfr, które należy podać podczas realizowania transakcji bezgotówkowych za pomocą karty kredytowej. Znajomość numeru karty jest konieczna, aby dokonać transakcji. Jeśli nie wie się, gdzie jest numer karty kredytowej lub nie ma się jej pod ręką, trudno będzie to sprawdzić bezpośrednio w serwisie, nawet gdy jest się do niego zalogowanym, gdyż są to informacje poufne, które są przeważnie chronione i cały numer nie jest podany, a zaszyfrowany gwiazdkami. Tak się dzieje ze względów bezpieczeństwa, gdyż w praktyce sam numer karty wystarczy do tego, aby móc dokonać oszustwa.

Chcąc dokonać płatności kartą, trzeba jednak najpierw ustawić taką możliwość w panelu transakcyjnym banku. Ze względów bezpieczeństwa większość kart ma taką możliwość od strony technicznej, a także od strony ofertowej banku, jednak standardowo jest ona zablokowana i chcąc skorzystać z tej opcji, należy ją odblokować z wykorzystaniem standardowych wymogów banku dotyczących bezpieczeństwa. Najczęściej jest to weryfikacja podobna do robienia przelewów online lub zawierania wniosków przez Internet.

Czy można podać numer karty kredytowej i zrobić to bezpiecznie?

Nad miejscem, gdzie znajduje się numer karty kredytowej, jest chip. Na rewersie na tej samej wysokości znajduje się pasek magnetyczny. Są to newralgiczne miejsca karty, które należy bezwzględnie chronić, a gdyby karta kredytowa została zgubiona, niezwłocznie należy powiadomić o tym bank i ją zablokować. Odpowiedź na pytanie o to, czy można bezpiecznie podać numer karty kredytowej, należy rozbić na dwa czynniki.

W przypadku robienia przelewów za pomocą aplikacji bankowych, uznanych serwisów prowadzonych przez duże korporacje lub nawet znajdując się fizycznie w placówce bankowej, gdyż taka możliwość także istnieje, jest to bezpieczne. Niestety w przypadku nie do końca zweryfikowanych firm, portali i sklepów internetowych o szemranej renomie, lepiej tego nie robić, gdyż mogą one służyć jako element wyłudzania newralgicznych danych, które później posłużą do oszustwa.

Nigdy nie należy też robić przelewów autoryzacyjnych, które mają rzekomo na celu sprawdzenie tożsamości. Takie praktyki nie są stosowane przez poważne instytucje dbające o ochronę danych osobowych, chyba że dotyczy to oficjalnie działających banków, a transakcja jest pod stałym nadzorem.