Jak włożyć kartę do bankomatu? Zasady, o których zawsze należy pamiętać

wkładanie karty do bankomatu

Przed rozpoczęciem korzystania z bankomatów, warto wcześniej zapozna się z tym, jak działa kartka płatnicza, a także jakże jakie niebezpieczeństwa grożą, gdy zacznie się używać karty w sposób nieostrożny. Dzięki temu można ochronić się przed wciągnięciem karty przez bankomat i wizytą w banku, celem ponownego jej wyrobienia, a także przed ewentualną kradzieżą środków.

Jak działa bankomat?

Bankomaty są maszynami służącymi do w pełni zautomatyzowanego wypłacania gotówki. Klienci weryfikowani są za pomocą karty płatniczej, która działa magnetycznie lub na zasadzie mikroprocesorów i chipów. Przed odpowiedzeniem na pytanie o to, jak włożyć kartę do bankomatu, warto zwrócić uwagę, że stosowane aktualnie modele są na tyle zaawansowane, że dają klientom o wiele więcej możliwości. Mogą drukować potwierdzenia pobrania gotówki, dostarczać informacje na temat salda konta, a także przyjmować wpłaty na konto – maszyny umożliwiające wpłaty potocznie nazywane są wpłato matami i przeważnie funkcjonują razem z klasycznymi bankomatami.

Na rynku istnieją dwa rodzaje bankomatów. Pierwsze z nich działają w trybie online i każdy z nich jest podłączony do systemy informatycznego banku, który odpowiada za autoryzację klienta. Kartą do bankomatu weryfikuje wtedy tożsamość klienta i za pomocą sieci umożliwia połączenie z systemem transakcyjnym. Na rynku istnieją jednak również bankomaty offline, które wypłacają gotówkę na podstawie samej karty bankomatowej. Większość maszyn jest jednak skonfigurowana tak, by łączyć się z systemem transakcyjnym, a klasyczne bankomaty offline są już przeżytkiem. Pytanie o to, jak włożyć kartę do bankomatu obydwu, z wyżej wymienionych rodzajów sprowadza się do jednej odpowiedzi, gdyż każdy rodzaj bankomatu, a także wpłatomaty oraz urządzenia ATM (czyli maszyny łączące funkcję bankomatu i wpłatomatu) bazują na podobnych technologicznie rozwiązaniach.

Budowa bankomatu

Standardowy bankomat, który aktualnie można spotkać na ulicach lub w placówkach bankowych składa się z wielu elementów. Centralną częścią jest monitor, na którym wyświetlane są wszystkie, niezbędne informacje oraz instrukcje postępowania. Jeśli ktoś nie wie na przykład jak włożyć kartę do bankomatu, to w większości modeli będzie to wizualizowane w modelu 3d na ekranie albo rozrysowane z boku, na obudowie bankomatu. Obok monitora zazwyczaj znajdują się przyciski sterujące, choć często zdarza się, że ekrany mają dotykowe ekrany, co znacznie ułatwia obsługę sprzętu. Obok monitora powinien znaleźć się moduł wpłacający razem z klawiaturą, która służy do wpisywania kodu autoryzacyjnego karty, czyli PIN’u. Bezpośrednio obok zlokalizowany jest czytnik kart płatniczych. W miejscu, gdzie znajduje się czytnik kart pamięci, przeważnie znajduje się też drukarka do pokwitowań.

Sam komputer sterujący zlokalizowany jest wewnątrz obudowy bankomatu, wraz z sejfem. Jeśli komputer uległ awarii, powinien wyświetlać się adekwatny komunikat na monitorze bankomatu. Nie należy martwić się jak włożyć kartę do bankomatu, gdy jest on w jakiś sposób uszkodzony, gdyż w większości nowoczesnych modeli po prostu nie będzie to możliwe, a ryzyko utraty karty jest minimalne. Opcjonalnym wyposażeniem bankomatów mogą być drukarki stanu kąta, moduł depozytu kopertowego, a także kamery bezpieczeństwa, które są montowane coraz częściej w większości bankomatów.

Różne rodzaje kart płatniczych

Aktualnie na rynku istnieje kilka rodzajów kart płatniczych. Mają one zupełnie różne przeznaczenie, ale większość z nich umożliwia wypłacenie gotówki z bankomatu, gdyż są bezpośrednio powiązane z kontem osobistym klienta. Podstawowym typem karty jest zwykła karta bankomatowa, która służy jedynie do wypłaty gotówki z bankomatów. O wiele częściej banki wydają jednak karty debetowe, które jednocześnie umożliwiają wypłatę gotówki z bankomatów, a także przeprowadzanie płatności na przykład w systemie zbliżeniowym. Ich praktyczne użytkowanie jest zbliżone do użytkowania kart kredytowych. Wszystkie z wymienionych wyżej kart działają w podobny sposób, jeśli chodzi o technologię ich wykonania, co sprawia, że odpowiedź na pytanie o to, jak włożyć kartę do bankomatu, jest taka sama dla wszystkich rodzajów kart płatniczych.

Jak włożyć kartę do bankomatu?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że karta powinna być czysta i sucha. Gdy ten warunek zostaje spełniony, wkłada się ją do czytnika kart awersem zwróconym w górę, czyli tak, by złoty lub srebrny chip znajdował się u góry. Zawsze jest on zlokalizowany na jednym z brzegów karty i należy ją wkładać tak, by brzeg z chipem był bliżej bankomatu. Po rozpoznaniu karty bankomat poprosi o wpisanie PIN. W przypadku pomyłki można tę czynność powtórzyć.

W następnej kolejności wybiera się kwotę do wypłaty i potwierdza transakcje. Na tym etapie bankomat zapyta o chęć wydrukowania potwierdzenia, co można potwierdzić lub odrzucić. Po przeprowadzeniu wszystkich operacji poprawnie, bankomat wysunie kartę z czytnika, którą należy od razu zabrać. Dopiero potem bankomat wypłaci pieniądze, które również będą znajdowały się w czytniku przez kilka sekund, a następnie zostaną powrotem wciągnięte. Gdyby coś na tym etapie poszło nie tak, należy zgłosić reklamację do banku. Warto w takich przypadkach zawsze brać potwierdzenie wypłaty, co może być jedną z podstaw reklamacji.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wkładania karty do bankomatu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oszuści mają swoje sposoby na sczytywanie danych z kart płatniczych, które potem są w stanie wykorzystywać na własny użytek. Chcąc się przed tym obronić, warto rzetelnie przyjrzeć się bankomatowi i sprawdzić, czy nie ma on doklejonych dodatkowych czytników lub niepasujących do całości elementów. To mogłoby świadczyć o tym, że bankomat został poddany modyfikacjom przez oszustów. W takim przypadku najlepiej poszukać innej maszyny i niezwłocznie powiadomić bank o całej sytuacji.