Rezygnacja z karty kredytowej – jak to zrobić?

rezygnacja z karty kredytowej

Karta kredytowa jest jednym z rodzai limitów kredytowych udzielanych dla klientów przez banki. Dzięki jej użytkowaniu można finansować różnego rodzaju zakupy, nie wydając przy tym swoich pieniędzy. Pomimo jednak, że karta kredytowa posiada wiele zalet, jej posiadanie w znaczny stopniu zmniejsza zdolność kredytową. Chcąc ją zlikwidować niezbędna jest rezygnacja z karty kredytowej wzór pisma, pozwalający dokonać tej czynności, dostępny jest najczęściej na stronach banku.

Kiedy rezygnacja z karty kredytowej jest dobrym pomysłem?

Pomimo wszelkiego rodzaju zalet, jakie posiadają karty kredytowe, mają one także swoje wady powodując liczne zagrożenia finansowe. Zwłaszcza dla osób, które nie potrafią dostatecznie panować nad swoimi pieniędzmi i wydatkami. Wtedy też bardzo często karta kredytowa, staje się jednym ze źródeł problemów z wypłacalnością danej osoby. Takie osoby, bardzo często dokonują impulsywnych zakupów, zachęcane wysokim limitem kredytowym. Jednak każde pożyczone pieniądze należy kiedyś oddać. Dopiero wtedy zaczynają się problemu. Wszystko dlatego, że kredyty na tego typu kartach są jednymi z najbardziej oprocentowanych na rynku. Przez co bardzo często okazuje się niestety, że rozrzutne osoby, mają liczne problemy ze spłatą zaciągniętego zadłużenia.

Karta kredytowa może być także przeszkodą dla osób wnioskujących o przyznanie kredytu w banku o znacznej wysokości. Zwłaszcza w przypadkach kredytów na mieszkanie lub dom(tak zwanych hipotecznych). Banki bowiem wyliczając zdolność kredytową. Traktują dostępne limity na kartach kredytowych, jako zobowiązania zmniejszające dochód rzeczywisty. Dlatego też rezygnacja z karty kredytowej, wzór pisma, a także jego omówienie jest właśnie dla Ciebie, jeśli w najbliższych miesiącach planujesz maksymalnie podwyższyć swoją zdolność kredytową lub masz problemy z kontrolowaniem swoich wydatków.

Rezygnacja z karty kredytowej – wzór pisma, czy zawsze jest potrzebny?

Procedura rezygnacji z karty kredytowej jest różna w zależności od tego, w jakim banku została ona wydana. Każdy z nich rządzi się bowiem swoimi zasadami, ujmowanymi w umowach i regulaminach. Niektóre z banków, w celu zminimalizowania formalności dla swoich klientów uruchamiają specjalne infolinie. Dzwoniąc na nią – można złożyć w prosty sposób dyspozycję wypowiedzenia umowy karty kredytowej lub też zrezygnować po prostu z jej przedłużenia.

Po złożeniu rezygnacji z karty kredytowej najczęściej pracownicy banków przekazuje wzór pisma, przygotowany specjalnie dla danego klienta. W innych bankach natomiast rezygnacja z karty kredytowej wzór pisma jest obowiązkowym elementem, jaki należy złożyć osobiście w jednej z placówek danej instytucji finansowe na terenie kraju. Albo przesłanie go listownie, na adres siedziby banku. Istnieje także w niektórych przypadkach możliwość wypowiedzenia umowy za pośrednictwem bankowości elektronicznej, wchodząc na stronie danego banku w odpowiednią zakładkę. Wydaje się dyspozycję rezygnacji z karty kredytowej.

W zależności od tego, jaki bank wydał kartę kredytową zrezygnować z niej można niekiedy nawet w każdym momencie trwania umowy, mając jedynie na uwadze, że wszelkiego poniesione opłaty roczne nie zostaną zwrócone. Bez konieczności podawania, żadnego powodu. Jednak najczęściej rezygnacja z karty kredytowej wzór pisma możliwa jego złożenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Niezależnie od okresu wypowiedzenia, warto pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju zadłużenia powinny zostać całkowicie spłacone, przed momentem złożenia wypowiedzenia. W innym przypadku konto techniczne przypisanej do danej karty nie zostanie zamknięte, a do zadłużenia będą regularnie doliczane odsetki.

Rezygnacja z karty kredytowej wzór pisma – jakie dane powinny się na nim znaleźć?

Rezygnacja z karty kredytowej za pomocą pisma powinna składać się kilku podstawowych informacji, które pozwolą dokonać wszelkiego rodzaju formalności sprawnie i bezproblemowo. Są nimi między innymi:

Niekiedy banki wymagają także powodu dla którego, rezygnujemy z karty kredytowej. Może być ich kilka: jednym z najważniejszych jest przede wszystkim, zmiana warunków umowy. Kiedy to bank podniósł opłaty za kartę kredytową lub też karta przestała być darmowa. Zakończyła się promocja, która skusiła Cię do skorzystania z karty kredytowej. Obecnie wiele osób decyduje się na karty kredytowe z powodu atrakcyjnych ofert zwrotu pieniędzy czy wypłaty wynagrodzenia, po spełnieniu różnych warunków. Po zakończeniu promocji, tego typu karty są już im zbędne. Zakończyła się inna oferta banku, do której otrzymałeś kartę kredytową, na przykład spłaciłeś kredyt gotówkowy czy też chcesz zamknąć rachunek osobisty.

Rezygnacja z karty kredytowej zawsze powinna być także potwierdzona pisemnie przez bank, aby nie zdarzyła się sytuacja, że karta wciąż pozostaje aktywna, pomimo złożonego wniosku. Dlatego, jeśli takie oświadczenie nie zostało nam przekazane, należy się o niej niezwłocznie upomnieć. Najczęściej banki przekazują je listownie, po upływie okresu wypowiedzenia.

Chcąc zrezygnować z karty kredytowej, należy przygotować się jedynie na kilka formalności, które nie potrwają zbyt długo w przypadku, kiedy całe zadłużenie zostało wcześniej opłacone. Dlatego też warto o to zadbać, przed złożeniem wniosku, aby cały proces nie przedłużał się zbyt mocno.